FB

Znane czeskie historyczne miasto Domažlice leży w południowo-zachodnich Czechach. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1086.
W lapidarium miejskiego muzeum w pobliżu rynku Chodského, znajduje się bardzo interesujący artefakt, który uważany jest za część dawnego pręgierza. Jest to granitowy, prostokątny słup o przekroju 50 x 60 cm i wysokości 170 cm o wyraźnie fazowanych bokach. Jego niezwykłość podkreśla bardzo pięknie wyryty napis na przedniej stronie. Oprócz daty 1545 uwieczniono też personalia, przypuszczalnie kamieniarza, który go wykonał. Był nim Vít Sloup z miasta Klatov. Umieszczenie imienia i nazwiska autora „słupa hańby“ jest rzeczą wyjątkową, która nie znajduje analogii na innych obiektach. Po bocznych stronach słup ozdobiono kwiatami.

W którym miejscu na rynku w Domažlicích stał pierwotnie pręgierz trudno jednoznacznie orzec. Cały jego obszar w przeszłości był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnio w latach czterdziestych XX wieku, kiedy to nastąpiła całkowita zmiana nawierzchni (rynek został ponownie wybrukowany). Ewentualne ślady po fundamencie pręgierza zostały z tego powodu dawno zniszczone. Przypuszcza się jednak, że domažlicki pręgierz stał przy podstawie wieży, bezspośrednio naprzeciw ratusza. Dziś w miejscu tym znajduje się cokół, który tworzą kamienne płyty połączone klamrami i miarką na zboże odwróconą do góry dnem. W przeszłości na tej podstawie został umieszczony krucyfiks z roku 1856. Teoria ta nie została jednak w żaden sposób potwierdzona.

Nadesłał: Ivan Vokáč