FB

Kamienny krzyż z inskrypcjami doczekał się ponownie renowacji po osiemdziesięciu latach po ostatnim odnawianiu. Zgodnie z napisem w dolnej części trzonu obiektu, renowacje te poprzednio były przeprowadzane w latach: 1880, 1932. Krzyż ten nie zawsze spokojnie stał na swoim miejscu. W latach 60-tych XX wieku został ukradziony. Dzięki staraniom ówczesnych lokalnych władz udało się go odzyskać i posadowiono ponownie w pierwotnej lokalizacji, jednak ustawiono go odwrotnie, czyli napisem od strony pola, a nie od strony kasztanowej alejki, przy której od dawna był ustawiony.
W 2010 r. Stowarzyszenie Civitas Lovensis z Lewina Brzeskiego, któremu przewodniczy Pan Andrzej Kostrzewa (Dyrektor miejscowego Gimnazjum), przy wsparciu Brzeskiej Wsi Historycznej, Urzędu Miasta i Gminy w Lewinie Brzeskim oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, podjęło działania dla przeprowadzenia renowacji tego zabytkowego kamiennego krzyża. W 2011 r. uzyskano za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Opolu fundusze niezbędne dla realizacji prac renowacyjnych. W wyniku przeprowadzonych przetargów wyłoniono wykonawcę tych robót, a konkretnie Panią Dorotę Kowalik-Kociszewską (konserwatora zabytków), która jeszcze w tym samym roku (2011), doprowadziła do zatwierdzenia wykonanego przez siebie projektu renowacji zabytku. Intensywnie przeprowadzane prace, przy pozytywnym zaangażowaniu miejscowej społeczności, umożliwiły w styczniu 2012 r. posadowienie już odnowionego krzyża na pierwotnym miejscu. Ustawiając ten pomnik zadbano, aby został on postawiony zarówno w poprzedniej lokalizacji, jak również przednią stroną krzyża (z napisami) od strony alejki.

W uroczystym odbiorze odnowionego krzyża uczestniczyli m.in. wiceburmistrz Miasta i Gminy w Lewinie Brzeskim – Dariusz Struski oraz Pani Iwona Solisz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu. Cała akcja została opisana przez Jarosława Staśkiewicza w „Nowej Trybunie Opolskiej”, pod tym linkiem.

W trakcie przeprowadzania prac renowacyjnych odkryto, że krzyż ten nie został wykonany z piaskowca a z marmuru !!!. Na załączonym zdjęciu widać piękną warstwową strukturę tego materiału, z którego wykonano ten kamienny krzyż. Na uwagę zasługuje też ujawnienie, nieco odmiennych informacji zawartych w odnowionej inskrypcji, aniżeli podawane były przez różnych autorów opisujących dawniej ten krzyż. Dla przykładu rok wystawienia krzyża to nie data 1617 a 1677. Również w treści tej inskrypcji widać różnice w odniesieniu do cytowanych i publikowanych dawniej wiadomości. Władze Urzędu Miasta i Gminy w Lewinie Brzeskim czekają na właściwe odczytanie i przetłumaczenie tej inskrypcji, zobowiązując się do wykonania tablicy, która będzie stała przy tym zabytkowym krzyżu,  informując o jego historii.

Nadesłał: Stanisław Zobniów