FB

W dniach 28-30 czerwca 2013 r. miało miejsce kolejne spotkanie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa. Tym razem miejscem zakwaterowania i bazą wypadową było miasteczko Wleń koło Jeleniej Góry. Na wieczornym spotkaniu wszyscy otrzymali trzy nowe numery “Pomników Dawnego Prawa” (zeszyty 19, 20 i 21), w tym jeden numer (nowość!) – bibliografię zawartości dotychczasowych numerów.

Sobotni wyjazd z Wlenia biegł trasą krzyży kamiennych przez Nielestno, gdzie oprócz krzyża zobaczyliśmy kamienną kapliczkę; następnie przez Siedlęcin gdzie oprócz krzyży udało się zwiedzić książęcą wieżę mieszkalną dotarliśmy do Jeżowa Sudeckiego. Tu po odwiedzeniu krzyża “kozackiego” nadprogramowo dotarliśmy tzw. Domu Gwarków (z 1601 r., prawdopodobnie najstarszego drewnianego domu na Dolnym Śląsku), a nawet – dzięki uprzejmości gospodarzy – zobaczyliśmy go od wewnątrz. Smutne, że tak ciekawy obiekt popada w ruinę a właściciele nie mogą doprosić się o pomoc w ratowaniu tego cennego obiektu.

Kolejnym przystankiem była Jelenia Góra, gdzie dzięki Katarzynie Górskiej (zatrudnionej w Muzeum Karkonoskim jako konserwator zabytków i biorącej udział w ostatnich odkryciach okolicznych szubienic) udało nam się poznać najnowszą ekspozycję tej placówki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się profesjonalnie zakonserwowane zabytki pozyskane w trakcie wykopalisk przy jeleniogórskiej szubienicy, do której reliktów dotarliśmy po zakończeniu odwiedzin w placówce muzealnej.

Kolejnym punktem programu były cztery kamienne krzyże w samym mieście: dwa wmontowane w ścianę cerkwi przy ul. 1 Maja, kolejny w przyziemiu Baszty Wojanowskiej i ostatni w murze otaczającym kościół św. Wojciecha (dawniej Jerzego) w obecnej dzielnicy Zaborze, która po wojnie funkcjonowała pod nazwą Strupice.

Na dalszej trasie naszej wycieczki kolejno docieraliśmy do: Komarna (dwa krzyże), Dziwiszowa (kolejne dwa), Chrośnicy (aż pięć krzyży) oraz do Czernicy (trzy krzyże), gdzie po kilkusetmetrowym podejściu podziwialiśmy odkryty ponad 10 lat temu przez członków naszego Stowarzyszenia krzyż z oryginalnym i doskonale widocznym wizerunkiem – bandoletem z zamkiem kołowo-krzosowym.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=t3Dwj4aWSCw[/tube]

Następny dzień zdominowało zwiedzanie samego Wlenia: rynku, obu kościołów, zamku, Wleńskiego Gródka, domniemanych miejsc straceń, gdzie w przeszłości stała miejska szubienica i dwóch kamiennych krzyży – w tym jednego z ciekawszych obiektów tego typu: krzyża z podwójnym, wypukłym wizerunkiem narzędzi zbrodni, po których to zabytkach oprowadzili grupę Ryszard Kuczer i Stanisław Zobniów. Udało się też zobaczyć miejsce odkrytej i poddanej badaniom archeologicznym w sierpniu/wrześniu 2012 r. przez Stowarzyszenie szubienicy przynależnej do leżącej nieopodal Wlenia miejscowości Modrzewie.

W czasie całego objazdu terenowego dotarliśmy do ponad dwudziestu kamiennych krzyży, jednej kapliczki, tzw. kamienia morderczego, trzech szubienic (Jelenia Góra, Modrzewie, domniemanej we Wleniu). Program był bogaty, pogoda na trasie i dobry nastrój dopisywał, co z pewnością – jak wszystkie poprzednie – i ten wyjazd można zaliczyć do niezwykle udanych.

Nadesłała: Teresa Witusiak