FB

Podczas prac porządkowych terenu wokół kościoła filialnego w Sieniawce (teren wyłożono kostkami brukowymi) odsłonięto również z pod tynku wmurowany na lewo od bramy wejściowej na teren przykościelny – kamienny krzyż. Na załączonym zdjęciu z 2004 roku (fot. Jerzy Majdan) widoczny jest częściowo ten krzyż.

Dolna część krzyża zasłonięta była tynkiem i wysokim poziomem gruntu. Obecnie, dzięki inicjatywie Pana Stanisława Dziedzica z Sieniawki zrobiono półkolisty wykop głębokości około 1 m przed murem, odsłaniając widok tego kamiennego krzyża w całości.

Według informacji Pana Stanisława Dziedzica w tym roku wykop ten zostanie obłożony kostką granitową aby zabezpieczyć trwale ten wykop i pozostawić widoczny w całości ten kamienny krzyż dla jego lepszej ekspozycji. Na zdjęciach widoczny jest ten krzyż w zbliżeniu i na tle wieży XVIII wiecznego murowanego kościoła w Sieniawce. Krzyż wmurowany jest po zewnętrznej stronie muru otaczającego teren przykościelny, w odległości 3,5 m na lewo od bramki wejściowej.

Wymiary krzyża: 143x74x.(ponad 11) cm. Dolna część krzyża posiada stopkę o wymiarach 28×55 cm. Szerokość trzonu krzyża (przy stopce) 26 cm.

Lokalizacja GPS – N-50°53’57,60″, E-14°50’38,63″.

Nadesłał: Stanisław Zobniów