FB

Szubienica w Lipie

Szubienica została usytuowana na lekkim zalesionym wzniesieniu w odległości kilkudziesięciu metrów w lewo od polnej drogi prowadzącej z Lipy do Jastrowca. Droga ta ma swój początek za ruinami miejscowego zamku.
Obiekt wykonano w formie cylindrycznej studni o średnicy wewnętrznej około 350 cm i wysokości około 300 cm, z trzema kamiennymi filarami, z których do dziś zachowały się tylko dwa. Całość wykonano z nieociosanego kamienia, z wejściem od strony zachodniej. W przeszłości każdy z trzech filarów mógł posiadać dodatkowe gniazda na belki egzekucyjne, przez co istniała możliwość zainstalowania dodatkowych belek (w sumie sześć sztuk, po dwie na każdym z filarów). Obiekt najprawdopodobniej posiadał również podest egzekucyjny (drewniany) biegnący na zewnątrz budowli – miał on na celu ułatwienie czynności egzekutorowi (zachowane ślady wskazują, że podobne rozwiązanie techniczne zastosowano na szubienicy w Złotnikach Lubańskich).
Dziś szubienica w Lipie znajduje się w fatalnym stanie i wymaga natychmiastowego remontu, a przynajmniej przeprowadzenia prac zabezpieczających.
Ciekawostką jest, iż w świadomości społecznej jeszcze na początku XX wieku obiekt był uważany za ruiny pogańskiej świątyni (podobnie jak ruiny szubienicy w Mościsku).