FB

W Jaroszowie (pow. świdnicki, gm. Strzegom) do niedawna wiadomo było o istnieniu trzech kamiennych krzyży i jednej kapliczki. Dzięki analizie informacji z archiwalnych materiałów źródłowych udało mi się zlokalizować jeszcze jeden kamienny krzyż, dotychczas uznawany za zaginiony.

11 maja 2019 r. udałem się na poszukiwania do lasu niedaleko Jaroszowa, w miejsce wytypowane na podstawie analizowanych przeze mnie materiałów. Po krótkich poszukiwaniach zauważyłem leżący pod drzewem omszały kamień, który po dokładnych oględzinach okazał się być krzyżem.

Wykonany z piaskowca zabytek mierzy 103x58x25 cm, jest pozbawiony części trzonu i posiada dolną aureolę o długości 20 cm i grubości żebra 11 cm. Podobny rodzaj podłużnej aureoli mają kamienne krzyże z Bogdanowa (dziś znajdujący się przy kościele w Wichrowie) oraz jeden z krzyży w Słupie koło Jawora.

Odkryty zabytek znajduje się na prywatnym terenie leśnym w pobliżu Jaroszowa. Informacja o jego odkryciu została przekazana Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków (Delegatura w Wałbrzychu). Trwają starania nad objęciem opieką, zabezpieczeniem i właściwym wyeksponowaniem nowoodkrytego obiektu, dlatego na chwilę obecną nie upubliczniam informacji o jego dokładnej lokalizacji.

Nadesłał: Antoni Miziołek