FB

6 kwietnia 2019 roku podczas wycieczki rowerowej odwiedziłem Paździorno (pow. średzki, gm. Kostomłoty), gdzie znajduje się kamienna kapliczka. Zinwentaryzowana w 1994 roku, przez lata stała na skarpie za ogrodzeniem posesji nr 13, ok. 270 m na północny-wschód od kościoła św. Piotra i Pawła.

W 2018 roku w związku z rozbiórką starego domu nr 13 i budową nowego, teren w pobliżu zabytku został zniwelowany, a kapliczka wykopana. Na czas planowanych prac budowlanych została odpowiednio zabezpieczona: znajduje się przy ścianie garażu kilka metrów od swojej dawnej lokalizacji, gdzie została ułożona na drewnianych podstawkach, wnęką do dołu w celu zabezpieczenia przed gromadzeniem się wody deszczowej.

Oprócz obejrzenia i sfotografowania kapliczki udało mi się również porozmawiać z właścicielem posesji, który zapewnił, że zabytek będzie pozostawać w tym stanie do czasu budowy nowego ogrodzenia. Kapliczka zostanie wtedy należycie wyeksponowana, a wcześniej jeszcze oczyszczona z resztek białej farby, którą niegdyś była pomalowana.

Nadesłał: Antoni Miziołek