FB

Będąc ostatnio (22. lipca 2018) w Górach Bystrzyckich zauważyłem zniknięcie ładnej kamiennej kapliczki słupowej, która stała na początku drogi „Wieczność”, ok. 10 min. od węzła szlaków na Wójtowskiej Równi (842 m n.p.m., wieś Huta, gm. Bystrzyca Kłodzka). Kapliczka, pochodząca prawdopodobnie z 1814 r., była na niektórych mapach zaznaczana jako „pokutna” ze względu na swój kształt – typowy dla dawniejszych obiektów tego typu. Teraz na miejscu kapliczki jest widoczny przy samej ziemi tylko fragment ułamanego kwadratowego jej trzonu. Nie ma też drzewa stojącego dawniej przy kapliczce.

Z informacji uzyskanych w kłodzkim PTTK od p. Marty Wodeckiej-Dudy wynika, że kapliczka została złamana zimą tego roku (sprawcy nieznani), ale niedługo po tym zabrana w bezpieczne miejsce i czeka teraz na konserwację i ustawienie w poprzednim miejscu. Ponieważ w sprawę włączyło się nadleśnictwo w Bystrzycy Kłodzkiej, jest szansa na pozytywne zakończenie całej sprawy.

Te informacje są tym bardziej wiarygodne, że pani Marta Wodecka-Duda jest nie tylko przewodnikiem sudeckim, ale też pomysłodawczynią ustanowionej w 2017 r. Odznaki Regionalnej “Krzyże i Kapliczki Kamienne na Ziemi Kłodzkiej”. Regulamin tej odznaki (zob. tutaj) przewiduje odwiedzenie i opisanie 30 obiektów w 24 miejscowościach wymienionych w załączniku. Inicjatywa okazuje się trafiona sądząc z zainteresowania turystów – już po roku są zdobywcy odznaki, a dwójkę strapionych „poszukiwaczy” sam spotkałem przy „Strażniku Wieczności” w pobliżu resztek zaginionej, jak wówczas myśleliśmy, kapliczki.

Nadesłał: Witold Komorowski