FB

W miejscowości Godziszowa nieopodal Jawora od lat znajdował się krzyż pojednania, stojący na terenie prywatnej posesji nr 51, przy głównej szosie. Znany i opisywany, między innymi przez Maxa Hellmicha. Nikt nie spodziewał się, że w tej miejscowości znajduje się także drugi, wcześniej nieznany i nieopisywany krzyż pojednania, w odległości zaledwie pół kilometra od pierwszego krzyża. Został odsłonięty podczas remontu bramy cmentarnej w 2010 roku.

Jest wbudowany w mur otaczający kościół, pomiędzy bramą główną a furtką; doskonale widoczny z szosy. Krzyż nieduży, o szerokości niemal równej wysokości, wmurowany został kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.

O istnieniu krzyża dowiedziałem się przeglądając dolnośląską stronę internetową Hydral.com.pl, na której zamieszczone są zdjęcia wielu krzyży pojednania. Anonimowy autor zamieścił dwa zdjęcia krzyża oraz informację o remoncie bramy w 2010 roku. Odkrywca orientował się trochę w tematyce zabytków dawnego prawa, dzięki czemu informacja o nowym krzyżu znalazła się w Internecie. Nie dotarła jednak do członków Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Dawnego Prawa ani innych badaczy, dlatego postanowiłem zinwentaryzować zabytek i “odkryć” go ponownie.

Ostatniego dnia sierpnia odwiedziłem Godziszową i bez problemu znalazłem krzyż kamienny, zaskakująco dobrze wyeksponowany – widać go w całości i nie jest zachlapany tynkiem.

Krzyż kamienny typu łacińskiego; wymiary: 84x79cm materiał – piaskowiec. GPS: N-51°05’51.9  E-16°12’40.9

Nadesłał: Antoni Miziołek