FB

Dokonując w terenie przeglądu Krzyży Pokutnych (Krzyży Pojednania), można było stwierdzić w wielu przypadkach istnienie bardzo uszkodzonych już (nieczytelnych) tablic informacyjnych o Krzyżu Pokutnym lub brak informacji o tych zabytkowych obiektach dawnego prawa karnego.
W uzgodnieniu z Prezesem Bractwa Krzyżowców Panem Andrzejem Scheerem od października 2004 r. ustawiam więc nowe tablice informacyjne (przy krzyżach gdzie widoczny jest ich brak).
Tablice te ustawiane są obok Krzyży Pokutnych lub mocowane są na przylegających ogrodzeniach. Dotychczas ustawiłem już ponad 330 tablic.
Ustawiając te tablice informuję jednocześnie okolicznych mieszkańców o tych krzyżach, prosząc o objęcie opieką tych zabytków dawnego prawa karnego. W wielu przypadkach przekazuję również pisemne informacje w tym zakresie.
Niestety czasami stwierdzam, że tablice są zabierane lub niszczone (np. w Bielawie, Gołaszynie, Jaczowie, Krzeszowie, Ostrzeszowie, Skarszynie, Wambierzycach). W takich przypadkach ustawiam ponownie tablicę informacyjną.
Spotykane są również przypadki zdejmowania plastykowych tablic z metalowego etalażu i mocowania ich bezpośrednio na krzyżu pokutnym, niszcząc tym samym ten zabytkowy obiekt (takie przypadki zostały ujawnione w Krzeszowie, Ocicach i Stanowicach). Takiego zniszczenia dokonywali mieszkańcy z danej miejscowości w której znajduje się ten krzyż. Uważali, że czynią to właściwie jeżeli na trwale przymocują (stojącą dotąd obok Krzyża Pokutnego) tablicę informacyjną o obiekcie zabytkowym bezpośrednio na tym Krzyżu Pokutnym.
Jeżeli koś zauważy w przyszłości taki przypadek niszczenia zabytkowych Krzyży Pokutnych to bardzo proszę o powiadomienie o tym fakcie, abyśmy mogli zlikwidować uszkodzenie i ustawić ponownie prawidłowo tablicę informacyjną obok obiektu.

Stanisław Zobniów