FB

Krzyże, których zdjęcia przesłałem, zostały naprawione w dniu 19.05.2004r. Pracę tą wykonali: Jan Paraniak, Ryszard Lech i Jerzy Majdan. Krzyż z Choińca został wkopany opodal miejsca, w którym leżał i sklejony zaprawą mrozoodporną. Obiektowi z Rochowa doklejono jedno ramię. Niestety, nie udało się odnaleźć drugiego. Obydwa obiekty znajdują się w miejscach mało uczęszczanych, przez co są szczególnie narażone na przejawy wandalizmu. Zniszczył je zapewne człowiek. Uczestnicy “akcji” naprawy krzyży mają jednak nadzieję, że przetrwają one jeszcze wiele lat.

nadesłał: Jerzy Majdan

Od redakcji: Krzyż z Rochowa posiada interesujący napis wyryty w siedmiu linijkach, który głosi, iż: W roku 1775 dnia 24 grudnia stracił tutaj Gottlieb Auß… z rodu Ottendorfów swoje życie przejechany wozem. [Anno 1775 d. 24 Dezeb. Verlohr alhier Gottlieb Auß (?) gebürtig von Ottendorf sein Leben durch einen Wagen]. Przed II wojną światową krzyż posiadał oba ramiona, z których jedno jest dziś zaginione. Mierzył: 92x69x21 cm. Wykonano go z piaskowca. Obecnie wymiary obiektu to: 92x57x21 cm.

Natomiast krzyż z Choińca został odnaleziony przypadkowo 27 października 1979 roku przez Leona Majchrzaka z Wrocławia. Dawniej nie był opisywany w literaturze. W 1999 roku leżał on na skarpie i miał wymiary: 181x46x25 cm. Posiada ryt krzyżyka, a jego ramiona najprawdopodobniej w przeszłości zostały odtrącone.