FB

Krzyż kamienny, prawdopodobnie z piaskowca, niebywale zabrudzony, wykonany został w formie litery “T”. Znajduje się w dzielnicy Bytomia o nazwie Łagiewniki, przy ulicy Cyryla i Metodego, na wysokości domu nr 62. Krzyż został osadzony na murowanym kamiennym postumencie usytuowanym na niewielkim skwerku pod drzewami. Na froncie postumentu w roku 1997 umieszczono tablicę z czarnego marmuru z napisem:

“KAMIENNY KRZYŻ POKUTNY
Z WCZESNEGO SREDNIOWIECZA
ZNAK WIARY POKOLEŃ
W TRADYCJI LUDU
PAMIĄTKA APOSTOŁÓW SŁOWIAN
CYRYLA I METODEGO”

Tekst jest dość krótki, ale zawiera kilka oczywistych sprzeczności. Po pierwsze – jeżeli krzyż pokutny, to nie jest pamiątką pobytu kogokolwiek, ale co najwyżej jego śmierci. Po drugie – jeżeli już pokutny (bo na taki wygląda), to nie z żadnego “wczesnego” średniowiecza, ponieważ krzyże pokutne stawiano od XIII do XVI wieku. Po trzecie – nie wiadomo co by mieli tutaj robić Cyryl i Metody, skoro prawdopodobnie tereny te nie były w tym okresie zamieszkane. Łagiewniki wspominane są dopiero w 1254 r. na kartach aktu lokacyjnego miasta Bytomia, nazwa pochodzi od miana rzemieślników wyrabiających “łagwie”, czyli naczynia do noszenia wody.
Kilkaset metrów od krzyża, po prawej stronie ulicy Cyryla i Metodego znajduje się kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena (z 1902 roku), umieszczony w przedsionku “Zarys dziejów miejscowości i parafii Łagiewniki” stara się powiązać obecność krzyża z osobami Cyryla i Metodego: “…znamienną pamiątką działalności na naszym terenie pierwszych apostołów Słowian, Cyryla i Metodego, jest zabytkowy krzyż wykuty z głazu, umieszczony na postumencie, na wzniesieniu, przy głównej ulicy nazywanej obecnie ich imieniem…”.

Teskt nadesłał Tomasz Marusa (Sosnowiec)